گزارشی از جام ملت‌های فوتسال آسیا


سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۰ ۰ ۳۱۱
چهاردهمین دوره جام ملت‌های فوتسال آسیا از روز چهارشنبه در تاشکند ازبکستان آغاز می شود که تیم ملی ایران در همان روز افتتاحیه و از ساعت 17:30 به مصاف تیم ملی اردن می‌رود تا با یک شروع خوب خود را برای باز پس‌گیری جام قهرمانی آسیا پس از شش سال آماده کند.

به گزارش متافوتبال، چهاردهمین دوره مسابقات قهرمانی فوتسال آسیا به میزبانی تاشکند ازبکستان روز چهارشنبه (21 بهمن) و با حضور 16 تیم در چهار گروه چهار تیمی، آغاز می شود و پس از یازده روز (دوم اسفند) تکلیف تیم قهرمان مشخص خواهد شد.

در سیزده دوره اخیر این بازی ها، ایران 10 بار و ژاپن سه بار جام قهرمانی را به خانه برده اند، اما نکته قابل توجه ناکامی قدرت اول آسیا یعنی ایران در دو دوره گذشته بوده و از آخرین قهرمانی یوزهای ایرانی شش سال می گذرد.

 

دو دوره از سیزده دوره سپری شده از مسابقات قهرمانی فوتسال آسیا در تاشکند برگزار شده است. در اولین مرتبه میزبانی تاشکند و در سال 2006 ژاپن برای نخستین بار توانست جام قهرمانی را از دست ایران خارج کند اما در سال 2010 نیز تاشکند میزبان بازی ها بود و اتفاقا آخرین قهرمانی ایران هم به آن مسابقات باز می گردد.

 

شاگردان محمد ناظم الشریعه شاید در دوره اخیر به توفیقی دست نیافته باشند اما همواره و در سال‌های اخیر در رده بندی فدراسیون جهانی فوتبال تیم اول آسیا و جزوه ده تیم اول جهان هم بوده است. همین موضوع موجب شده که کشور های آسیایی کماکان نام ایران را با احترام بر زبان بیاورند و هر تیمی آرزوی رو به رو نشدن با ایران را در سر بپروراند.

 

یوزهای ایرانی چند ماه قبل و به عنوان یک آزمایش خوب، در جام جهانی کوچک برزیل شرکت کردند و نشان دادند که تیم پوست انداخته و جوان ایران به روزهای با شکوه خود بازگشته است، چرا که در این مسابقات تنها مقابل برزیل، میزبان بازی ها شکست خوردند و با افتخار روی سکوی دوم ایستادند. از طرفی این مسابقات حکم انتخاب جام جهانی 2016 کلمبیا را هم دارد و پنج تیم نخست راهی این مسابقات می شوند.

 

شاید تیم ناظم الشریعه مانند شش سال پیش بازیکنان اسم و رسم دار آن موقع را نداشته باشد اما این تیم نشان داده که با کار تیمی می تواند هر تیمی را شکست دهد و ابهت از دست رفته ایران در آسیا را بازگرداند. این مربی ایرانی، ترکیبی از بازیکنان با تجربه و جوان را با خود به تاشکند برده است. او، سپهر محمدی، علیرضا صمیمی، جواد اسفندیاری، محمد کشاورز، محمد طاهری، حمید احمدی، فرهاد توکلی، علی‌اصغر حسن‌زاده، قدرت بهادری، حسین طیبی، مهدی جاوید، مهران عالیقدر، محمدرضا سنگ سفیدی و علیرضا وفایی را به عنوان چهارده مرد منتخب خود انتخاب کرده است.

 

تیم ملی ایران در گروه دوم این بازی ها با تیم های نه چندان قدرتمند عراق، چین و اردن هم گروه شده اند و به نظر نمی رسد این تیم ها به توانند دردسرساز شوند. به گفته خود ناظم الشریعه کار این تیم از مرحله دوم بازی ها آغاز می شود و باید خود را برای مصاف با تیم های ژاپن و تالیند که به احاظ سخت افزاری در شرایط بسیار بهتری نسبت به ایران حضور دارند، آماده کند.

 

** گروه بندی این مسابقات به این شرح است:

 

گروه A: ازبکستان، لبنان، قرقیزستان و عربستان

 

گروه B: ایران، عراق، چین و اردن

 

گروه C: تایلند، ویتنام، تاجیکستان و تایوان

 

گروه D: ژاپن، استرالیا، مالزی و قطر

 

**برنامه مرحله گروهی و حذفی مسابقات:

* 21 بهمن 94

 

گروه A: لبنان – قرقیزستان / ساعت 14:30، ورزشگاه ازبکستان

 

گروه A: ازبکستان – عربستان / ساعت 17:30، ورزشگاه ازبکستان

 

گروه B: عراق – چین / ساعت 14:30، ورزشگاه یونیورسال

 

گروه B: ایران – اردن / ساعت 17:30، ورزشگاه یونیورسال

 

* 22 بهمن 94

 

گروه C: تایلند – تاجیکستان / ساعت 15:00، ورزشگاه یونیورسال

 

گروه C: ویتنام – چین تایپه / ساعت 17:30، ورزشگاه یونیورسال

 

گروه D: ژاپن – قطر / ساعت 15:00، ورزشگاه ازبکستان

 

گروه D: استرالیا – مالزی / ساعت 17:30، ورزشگاه ازبکستان

 

* 23 بهمن 94

 

گروه A: عربستان – لبنان / ساعت 15:00، ورزشگاه ازبکستان

 

گروه A: قرقیزستان – ازبکستان / ساعت 17:30، ورزشگاه ازبکستان

 

گروه B: چین – ایران / ساعت 15:00، ورزشگاه یونیورسال

 

گروه B: اردن – عراق / ساعت 17:30، ورزشگاه یونیورسال

 

* 24 بهمن 94

 

گروه C: چین تایپه – تایلند / ساعت 15:00، ورزشگاه یونیورسال

 

گروه C: تاجیکستان – ویتنام / ساعت 17:30، ورزشگاه یونیورسال

 

گروه D: مالزی – ژاپن / ساعت 15:00، ورزشگاه ازبکستان

 

گروه D: قطر – استرالیا / ساعت 17:30، ورزشگاه ازبکستان

 

* 25 بهمن 94

 

گروه A: ازبکستان – لبنان / ساعت 17:30، ورزشگاه ازبکستان

 

گروه A: قرقیزستان – عربستان / ساعت 17:30، ورزشگاه یونیورسال

 

گروه B: ایران – عراق / ساعت 15:00، ورزشگاه ازبکستان

 

گروه B: چین – اردن / ساعت 15:00، ورزشگاه یونیورسال

 

* 26 بهمن 94

 

گروه C: تایلند – ویتنام / ساعت 17:30، ورزشگاه ازبکستان

 

گروه C: چین تایپه – تاجیکستان / ساعت 17:30، ورزشگاه یونیورسال

 

گروه D: ژاپن – استرالیا / ساعت 15:00، ورزشگاه ازبکستان

 

گروه D: مالزی – قطر / ساعت 15:00، ورزشگاه یونیورسال

 

** مرحله یک چهارم نهایی / 28 بهمن 94

 

QF1: تیم اول گروه A – تیم دوم گروه B / ساعت 14:30، ورزشگاه ازبکستان

 

QF2: تیم اول گروه C – تیم دوم گروه D / ساعت 14:30، ورزشگاه یونیورسال

 

QF3: تیم اول گروه B – تیم دوم گروه A / ساعت 17:30، ورزشگاه ازبکستان

 

QF4: تیم اول گروه D – تیم دوم گروه C / ساعت 17:30، ورزشگاه یونیورسال

 

** مرحله پلی آف

 

* 29 بهمن 94

 

پلی‌آف یک: بازنده QF1 – بازنده QF2 / ساعت 14:30، ورزشگاه ازبکستان

 

پلی‌آف 2: بازنده QF3 – بازنده QF4 / ساعت 14:30، ورزشگاه یونیورسال

 

* 30 بهمن 94

 

 

پلی‌آف 3: برنده پلی‌آف یک – برنده پلی‌آف 2 / ساعت 14:30، ورزشگاه یونیورسال

 

** مرحله نیمه نهایی / 30 بهمن 94

 

SF1: برنده QF1 – برنده QF2 / ساعت 14:30، ورزشگاه ازبکستان

 

SF2: برنده QF3 – برنده QF4 / ساعت 17:30، ورزشگاه یونیورسال

 

* دیدار رده‌بندی / 2 اسفند 94

 

بازنده SF1 – بازنده SF2 / ساعت 14:30، ورزشگاه ازبکستان

 

* دیدار نهایی / 2 اسفند 94

 

برنده SF1 – برنده SF2 / ساعت 17:30، ورزشگاه ازبکستان

 


برچسب ها

کانال خبری متافوتبال در تلگرام

کانال خبری متافوتبال در تلگرام

اشتراک گذاری این صفحه در شبکه های اجتماعی

نخستین کسی باشید که نظر می دهد!

نظر شما پس از بازبینی منتشر خواهد شد. تنها کاربران ثبت نام کرده می‌توانند نظرشان را بدون بازبینی منتشر نمایند.
آیا مطمئن هستید؟ آیا مطمئن هستید؟